Wspólnie dla Chełmska

Nieformalna Grupa Działania "Wspólnie dla Chełmska" prowadzona przez Damiana Skroupińskiego i Szczepana Zająca zaprasza na internetowe premiery realizowanych przez siebie filmów dokumentalnych o Chełmsku Śląskim, jego historii i jego mieszkańcach.

Na profilu/grupie na Facebooku i na kanale You Tube (pod tnazwą Wspólnie dla Chełmska) będą prezentowane materiały dotyczące Chełmska Śląskiego oraz różnych działań grupy o charakterze historycznym, społecznym, oświatowym, artystycznym na naszym terenie.

Pierwsza premiera filmu on-line odbędzie się  już jutro (czwartek, 11 czerwca 2020 r.) o godz. 10:00 na kanale You Tube. 

Jak sami piszą: 

"Tylko znajomość historii pozwala nam uświadomić sobie swoje miejsce w świecie, dowiedzieć się kim jesteśmy, gdzie żyjemy i co robimy. W dzisiejszych czasach - komercji i globalizacji -  bardzo ważne jest, by nie zapomnieć o swojej przeszłości i tradycji.

Pierwszy nasz film pt. "Szymrych" narodził się właśnie z potrzeby poznania historii ludzi, którzy żyją obok nas, są naszymi sąsiadami, znajomymi, członkami rodziny. Była to niezwykła wędrówka do przeszłości. Poznaliśmy wiele ciekawych historii, wzruszaliśmy się wielokrotnie razem z naszymi rozmówcami i przede wszystkim dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, które były dla nas zaskoczeniem.

W "Szymrychu" pokazaliśmy  ostatnie pokolenie ludzi, którzy pamiętają czasy sprzed 2 wojny światowej, czasy wojny oraz lata powojenne. W filmie młodzi ludzie zaangażowani w realizacje mogli poznać historie Polski, czasy pierwszych osiedleńców na dzisiejszych terenach naszego kraju."

Link do filmu na kanale YouTube pojawi się jutro (11.06.2020 r.) o godzinie 9 na grupie FB "Wspólnie dla Chełmska".