Ikony Kultury w WDK - Krzysztof Komeda

Dokładnie 89 lat temu urodził się polski geniusz muzyki filmowej, kompozytor i pianista, autor międzynarodowych standardów jazzowych, z wykształcenia lekarz - Krzysztof Komeda Trzciński. Urodzony w 1931 roku w Poznaniu, mieszkał i tworzył w wielu miejscach w Polsce i na świecie -  jednym z tych miejsc był nasz pobliski Wałbrzych!

To właśnie w Wałbrzychu Krzysztof Komeda poznał i pokochał muzykę jazzową. W latach 1946-1947 Mieczysław Trzciński - ojciec Krzysztofa, był dyrektorem wałbrzyskiego oddziału NBP. W mieszkaniu ulokowanym nad bankiem, Krzysztof po raz pierwszy usłyszał jazzowe dźwięki z odbiornika radiowego kupionego przez ojca, później również w Wałbrzychu zakupione zostało pierwsze pianino mistrza. Miejsce, w którym mieszkali Trzcińscy zostało uhonorowane pamiątkową tablicą - znajdziecie ją w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego 23 a. 

W swoim dość krótkim życiu Krzysztof Komeda stworzył muzykę aż do 65 filmów, w tym między innymi legendarną "Kołysankę" ("Sleep Safe and Warm") do filmu "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego. Zachęcamy do obejrzenia ciekawego dokumentu dotyczącego twórczości artysty: "Muzyczne ścieżki życia".

Informacje, ciekawostki z życia, dorobek twórczości oraz wirtualny spacer po Muzeum Krzysztofa Komedy znajdą Państwo na stronie: www.komeda.pl