Międzynarodowy Dzień Ziemi 2020 - dbaj o środowisko, troszcz się o klimat!

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi! To już pięćdziesiąty raz kiedy ekolodzy, geografowie, pedagodzy i wszyscy Ci, którym los naszej planety nie jest obojętny jednoczą się i działają na rzecz ochrony i edukacji proekologicznej. Tegorocznym hasłem przewodnim tego wyjątkowego święta są działania na rzecz klimatu.

Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na to w jakiej obecnie kondycji jest nasze środowisko przyrodnicze - proste czynności i racjonalne myślenie mogą wiele! Dbając o Ziemię, dbasz o siebie, swoich bliskich i przyszłe pokolenia.

Co możesz zrobić?
-   oszczędzaj wodę,
-   segreguj śmieci, 
- unikaj jednorazowych produktów plastikowych, wybieraj produkty wielokrotnego użytku,
-   częściej wsiadaj na rower - mniej spalin to lepsza jakość powietrza, a przy okazji lepsza kondycja, 
-   wykorzystuj alternatywne źródła energii, 
-   staraj się nie ingerować w środowisko przyrodnicze, szanuj otaczającą Cię roślinność oraz zwierzynę leśną, 
-  w Parkach Narodowych, Parkach Krajobrazowych i Rezerwatach Przyrody uczęszczaj tylko wyznaczonymi szlakami/ścieżkami i pod żadnym pozorem nie zostawiaj śmieci (nigdzie indziej również)!

"Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.. "

 

Z okazji tego wyjątkowego dnia National Geographic przygotowało niezwykłą interaktywną mapę ukazującą zmiany klimatu, które mogą nastąpić do 2070 r.

MAPA KLIMATU 2070