XI Jarmark Tkaczy Śląskich - Dzień I - relacja

XI Jarmark Tkaczy Śląskim oficjalnie wystartował! Dzień pierwszy jarmarku połączony z dodatkowym wydarzeniem w Najpiękniejszej Dolnośląskiej Wsi 2016 - tj. konferencji naukowej pn. "Len powrót do tradycji zielarskich" dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. To przedsmak ogromu atrakcji, które czekają na mieszkańców Gminy Lubawka w drugim dniu wydarzenia.

 Pierwszy dzień tego wydarzenia rozpoczęliśmy od biegu z lnianą nitką tzw. "nicią przyjaźni" na pograniczu polsk-czeskim trasą z Zaclerza do Chełmska Śl. Nic była rozwijana i oznaczana na poszczególnych odcinkach trasy.  Bieg po czeskiej stronie koordynował zaprzyjaźniony starosta Miroslav Vlasak. W raz z dziećmi i czeską młodzieżą przybył o godzinie 16:00 przekazając nić przedstawicielom polskiej strony - dyrektorowi ZSP w Lubawce Arkadiuszowi Rzepce oraz Monice Trojan, którzy dostarczyli nić biegnąc do Chełmska. Towarzyszyło im dwoje przedstawiciele młodzieży z terenu Gminy Lubawka - Dawid Klag i Mateusz Krok. 

Oficjalne zakończenie biegu i rozpoczęcie XI Jarmarku odbyło się na chełmskiej scenie o godzinie 18:00.  Otwarcia dokonała Burmistrz Miasta Ewa Kocemba oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubawce Sławomir Sławiński. 

Następnie wieczór muzycznie rozpoczęła piekielnie zdolna Paula Kurzeja - młoda skrzypaczka z Miszkowic. Po jej występie na scenie pojawiła się zaprzyjaźniona Orkiestra Dęta z Trutnova, która zakończyła dzień pierwszy Jarmarku wspaniałym koncertem muzyki instrumentalnej i instrumentalno-wokalnej. 

Pełna fotorelacja z dnia pierwszego już wkrótce!

XI Jarmark Tkaczy Śląskich w ramach projektu "Wschodnie Karkonosze i Brama Lubawska żyją kulturą i sportem" jest współfinansowany z Unii Europejskiej za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014 - 2020.